بوتاکس چیست؟

بوتاکس، موادی است که وارد عضلات زیرپوست می‌شوند و سپس با فلج کردن نواحی موردنظرشان، چین و چروک‌های پوستی را از بین می‌برند.

شاید با شنیدن کلمه فلج کردن، از این روش بترسید، اما این‌طور نیست. ماده بوتاکس نوعی سم به نام بوتولینوم است که از باکتری کلستریدیوم گرفته می‌شود. این ماده فقط در صورتی می‌تواند خطرآفرین باشد که پزشک انجام‌دهنده فرایند بوتاکس شما، ناوارد باشد. در غیر این صورت، بوتاکس روشی بسیار کم‌خطر یا درواقع بی‌خطر است.

شاید اگر دلیل ایجاد چین و چروک‌های صورت را بدانیم، بتوانیم بهتر با بوتاکس کنار بیاییم. وقتی که عضلات زیرپوست ما، منقبض می‌شوند یا حرکت می‌کنند، پوست ما دچار چروک می‌شود. اما اگر ما بتوانیم از این حرکت‌ها و انقباض عضلات زیرپوست جلوگیری کنیم، یا آن را از بین ببریم، می‌توانیم این چروک‌ها را نیز از بین ببریم. بوتاکس دقیقاً این کار را انجام می‌دهد.

کاربردهای بوتاکس

در بالا با نام سم بوتولینوم آشنا شدیم. این سم از زمانی که کشف شد در زمینه‌های مختلف زیبایی مورداستفاده قرار گرفت. وقتی که در روشی درمانی با تزریق این سم، بیماری را درمان می‌کنند، می‌توان گفت که با روش بوتاکس آن بیماری را درمان کرده‌اند. با این موضوع، می‌توان گفت که با استفاده از بوتاکس، می‌توان بیماری‌های مختلفی را درمان کرد، در ادامه برخی از این موارد را نام می‌بریم.

درمان سردردهای مزمن میگرنی، قرینه کردن دو طرف صورت، درمان افتادگی پلک، درمان اسپاسم عضلات صورت و گردن، درمان پریدن پلک، درمان انحراف چشم، از بین بردن اسکارهای دردناک، درمان و کاهش تعریق بیش از حد نواحی مختلف بدن مانند کف دست‌ها یا زیربغل، کمک به درمان مثانه بیش‌فعال، از بین بردن خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، بالابردن ابروها، درمان افتادگی گوشه‌های لب و نوک بینی، کاهش خطوط ایجاد شده در گردن، حذف چین‌وچروک چانه، از بین بردن خط اخم یا درمان خط خنده که می‌توانیم با استفاده از بوتاکس انجام دهیم.

البته با استفاده از سم بوتولینوم، مواردی دیگر درمان می‌شود، برای مثال ترشح بیش از حد بزاق دهان، مشکلات و سختی بلع مواد غذایی در مری، انقباض فک و دهان، انقباض تارهای صوتی حنجره یا شقاق مقعد.

 

فواید بوتاکس چیست؟

بوتاکس فواید مختلف و زیادی دارد، اما بعضی از این فواید در بین کسانی که دنبال انجام این عمل هستند، بیش‌تر موردنظر است. در ادامه به بررسی فواید بوتاکس می‌پردازیم.

  • روشی بدون خطر، بر خلاف روش‌هایی مثل کشیدن پوست که امروزه برای جوان‌سازی پوست مورداستفاده قرار می‌گیرد، بوتاکس صورت یک روش بسیار کم‌خطر یا به‌اصطلاح روشی غیرتهاجمی است. این امر سبب شده که بوتاکس، بدون هیچ خطر و استرسی انجام شود و بهترین نتایج را به همراه داشته باشد.
  • روشی کم‌دردسر، از آنجایی که بوتاکس درد آن‌چنانی ندارد، نیازی به بیهوشی نیز ندارد. به همین سبب ما می‌توانیم پس از انجام این راه درمان بدون وقفه و هدردادن وقت خود برای فرایند بیهوشی، به کارهای خود رسیدگی کنیم.
  • درد کمتر، همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، بوتاکس روشی است که نسبت به بقیه روش‌ها از جمله کشیدن پوست، درد بسیار کمتری دارد.
  • هزینه کمتر، نسبت به بقیه روش‌های جوان‌سازی پوست، بوتاکس راهی کم‌هزینه‌تر اما در عین حال بهینه‌تر است.
  • سادگی در مراقبت پس از بوتاکس، برخلاف دیگر روش‌های موجود که پس از انجامشان دردسرهای مختلفی وجود دارد، بوتاکس راهی است که ما می‌توانیم به‌تنهایی مراقبت‌های لازم پس از آن را انجام دهیم.
  • تأثیرگذاری سریع، ما بلافاصله از انجام بوتاکس می‌توانیم نتایج آن را به خوبی مشاهده کنیم.
  • ماندگاری زیاد، بوتاکس، روشی است که ما می‌توانیم تأثیرش را به خوبی تا زمانی طولانی مشاهده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید