جوانان ایرانی

  • تاریخ : ۱۹ام تیر ۱۳۹۷

او در چند سال اخیر سرگرم انجام پژوهشی برای به پایان رساندن نگارش آخرین کتاب خود درباره ییتس بود؛ چهره‌ای که از نخستین ادبای قرن بیستم بود و سال ۱۹۲۳ برنده جایزه نوبل در رشته ادبیات شد.


کلی مشغول بررسی اسناد مربوط به ییتس در کتابخانه دانشگاه پرینستن در ایالت نیوجرزی آمریکا بود که به پوشه‌ای حاوی ۱۷ نامه از شاعر و نویسنده ایرلندی برخورد. از آنجا که او پیش‌تر چنین نامه‌هایی را ندیده بود، ماجرا را با مسئول کتابخانه در میان گذاشت و خیلی زود مشخص شد این مجموعه همان است که در دهه ۱۹۷۰ به سرقت Stealing رفته و به تازگی بدون آن که کسی متوجه شود در یک پاکت زردرنگ بازگردانده شده است. روی پاکت هم چنین نوشته‌اند: «هدیه یک ناشناس؛ بازگرداندن آنچه در دهه ۱۹۷۰ دزدیده شده بود.»


آخرین مجلد از نامه‌های دابلیو بی ییتس سال‌های ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۰ را پوشش می‌دهد؛ دوره‌ای که ماجراهای آن در زندگی یکی از بزرگ‌ترین شاعران و ادیبان انگلیسی‌زبان قرن بیستم چندان شفاف نیست. کلی ویراستار ارشد مجموعه‌نامه‌های ییتس است و قصد دارد این نامه‌های منتشرنشده را در پنجمین مجلد از مجموعه ۱۲ جلدی انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر کند و در دسترس عموم علاقه‌مندان قرار دهد.


ییتس این ۱۷ نامه را به آرتور بولن، ناشر و ادیث لیستر، دستیار خود نوشته و اظهار امیدواری کرده بود انتشار آنها جایگاه او را به عنوان شاعری برجسته تثبیت کند. نامه‌ها مربوط به سال‌های ۱۹۰۳ تا ۱۹۱۳ هستند و در دوره‌ای نوشته شده‌اند که ییتس به شدت از نظر مالی در تنگنا قرار داشت. در یکی از نامه‌ها چنین آمده است: «امیدوارم ناشران پول کارهای من را بدهند. دستم بسیار تنگ است و حدود ۲۰ پوند بدهی دارم.»


ییتس که مثل بسیاری از نویسندگان و شاعران نتوانسته بود از راه نوشتن و شعر گفتن به نان و نوا برسد، اوضاع مالی‌اش تا سال‌های پایانی عمر چندان خوب نبود. او در ۱۸ ژانویه ۱۹۳۹ در ۷۴ سالگی از دنیا رفت.