جوانان ایرانی

  • تاریخ : ۲۹ام تیر ۱۳۹۷

دختران شین‌آبادی ۶ سال است که در آتش بی تدبیری‌های مسئولان می سوزند؛ بی تدبیری‌هایی که تباهی زندگی کودکانی را در محروم‌ترین نقطه کشور رقم زده است و حالا هیچ نهادی پذیرای این کودکان دیروز و نوجوانان آسیب‌ دیده امروز نیست تا مرهمی بر زخم‌هایشان باشد.


از آذر ماه سال ۹۱ که بخاری غیر استاندارد مدرسه انقلاب اسلامی شین آباد را به یکباره آتش زد تاکنون بارها و بارها دانش‌آموزان شین‌آبادی در رسانه‌ها ظاهر شدند تا صدایشان را به گوش پایتخت نشینان برسانند هر چند مسئولانی در این میان نیز از این دانش‌آموزان پله ترقی ساختند تا با وعده‌های پوشالی و بی عمل صرفا امیدی واهی در دل این آسیب دیدگان کاشته‌اند دانش‌آموزان دختری که حالا باید خود را برای ورود متوسطه دوم و کلاس دهم آماده کنند اما پیش از آن که برای تحصیل آماده کنند در حل ابتدایی ترین نیاز خود یعنی سلامتی‌شان مانده‌اند و هیچ مسئولی گوش شنوا برای فریادهای آن‌ها ندارد.


دانش‌آموزان شین‌آبادی و خانواده‌هایشان حالا به جز دستیابی به حق اولیه یعنی سلامتی Health درخواست دیگری ندارند سلامتی که بی تدبیری، آن را به فنا برد اما هیچکس در عمل راه چاره‌ای برای آن پیدا نمی کند.


دانش‌آموزان شین‌آبادی به اتفاق وکیلشان راهی پایتخت شدند تا شاید صدایشان از فاصله نزدیک تر پایتخت‌نشینان را بیدار کند همین دو سه روز پیش بود که برای چندمین بار به وزارت آموزش و پرورش مراجعه کردند اما باز هم مثل همیشه چاره‌ای نیافتند و دیروز ۲۷ تیر ماه ۹۷ راهی نهاد ریاست جمهوری شدند تا شاید دولت تدبیر و امید تدبیری برایش بیاندیشد.


وعده هایی که روی کاغذ جای خوش کرده اند


حال و روز دختران نوجوان شین آباد هنوز خوب نیست و چین و چروک صورت سوخته آنها همچنان در انتظار ناجی است تا بهبود کنند تا انواع ادعاها به عمل تبدیل شود نه مثل ادعای سه سال پیش آقای وزیر که گفت: ما اشتباه کردیم و درست عمل نکردیم. این کودکان هر تعداد عمل که لازم داشته باشند ما آن را انجام می‌دهیم و هر اعتباری برای آن‌ها تامین می‌شود همچنین در بخشی دیگر از صحبت هایش که فکر خارج رفتن برای درمان را به ذهن بچه ها گسیل کرد به این موضع تاکید داشت که شخصا این سفرها را تقبل می‌کنم.


حسین احمدی‌نیاز وکیل دانش‌آموزان شین‌آبادی درباره وضعیت دانش‌آموزان و خواسته آن‌ها اظهار کرد: دانش‌آموزان تنها مطالبه‌ای که از مسئولان دارند رسیدگی به وضعیت درمانی و سلامتی آن‌ها است چرا که از روز حادثه Incident تا کنون بیش از ۳۵۰ عمل جراحی روی این دانش‌آموزان انجام شده است اما پروسه درمانی هنوز پاسخگوی این دانش‌آموزان نیست.


وی ادامه داد: مسئولان آموزش و پرورش و وزارت بهداشت وعده‌های متعددی به این دانش‌آموزان دادند اما همه آن‌ها روی کاغذ بود و در عمل حمایتی ندیدیم حالا هم دانش‌آموزان یک خواسته بیشتر ندارند و آن هم رسیدگی به وضعیت درمانی‌شان است.


احمدی نیاز درباره آخرین حضورشان در آموزش و پرورش و نتیجه آن گفت: چند روز پیش سراغ وزارتخانه رفتیم اما هیچ پاسخی از آن‌ها دریافت نکردیم چند روز پیش هم در کمیسیون پزشکی که برای بچه‌ها تشکیل شده بود شرکت کردم اما نتیجه‌ای از این کمیسیون برای دانش‌آموزان حاصل نشده است.


وکیل دانش‌آموزان شین‌آبادی گفت: نهادها در حرف وعده‌های زیادی برای دانش‌آموزان شین‌آبادی قائل می‌شوند اما بعد از گذشت ۶ سال هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است و در میان وزارتخانه‌های مختلف پاسکاری می‌شویم.


دود پاسکاری وظایف میان نهادها در چشم شین آبادی ها


گودرز کریمی فر مدیر کل تعاون و پشتیبانی آموزش و پرورش درباره روال رسیدگی به دانش آموزان شین آبادی اظهار کرد: براساس مصوبه دولت تقسیم کاری به منظور رسیدگی به دانش آموزان شین آبادی در نظر گرفته شد و براساس این تقسیم کار تمام فعالیت های آموزشی و پرورشی، اسکان، صدور بیمه نامه عمر دانش آموزی، غرامت نقص عضو دانش آموزان را بر عهده گرفتیم.


وی ادامه داد: از زمان حادثه تاکنون تمام تکالیفی که برای دانش آموزان در نظر گرفته شده بود انجام دادیم اما درمان این دانش آموزان و انجام جراحی ها بر عهده آموزش و پرورش نیست و وزارت بهداشت باید به آن رسیدگی کند با این حال برای رسیدگی هرچه بهتر به دانش آموزان شین آبادی تلاش می کنیم.


عمل‌های جراحی در بیمارستان آموزشی انجام شد


روند بی پایه و اساس درمانی که برای دانش‌آموزان شین آبادی از سال ۹۱ تاکنون در نظر گرفته شده است که نه تنها مرهمی برای دردهایشان نبوده بلکه درد اولیه آن‌ها را به دردی مزمن تبدیل کرده است.


صالح پدر یکی از دانش‌آموزان شین‌آبادی درباره وضعیت دانش‌آموزان و خواسته آن‌ها گفت: از روز حادثه تاکنون اعمال جراحی مختلفی در بیمارستان آموزشی حضرت فاطمه (س) انجام شد اما چون امکانات کافی وجود نداشت هنوز بچه‌ها به درمان کامل نرسیدند و مشکل ما بالا رفتن سن بچه‌ها و جواب ندادن به اعمال جراحی با گذشت زمان بیشتر است.


وی درباره روند درمانی از زمان حادثه تاکنون گفت: بیشتر اقدامات درمانی را کمک‌های پزشکان انجام دادند و گاهی روند درمان به خوبی پیش نمی‌رفت که باعث می شد انجام اعمال جراحی تشدید شود و عمل‌های دیگری برای خارج کردن عفونت و مواردی از این دست برای دانش‌آموزان صورت پذیرد.


صالح درباره تجمعی که در مقابل نهاد ریاست جمهوری برای دادخواهی داشتند گفت: مقابل نهاد ریاست جمهوری جمع شدیم تا خواسته به حق خود را به گوش رئیس جمهور برسانیم و دیداری با وی داشته باشیم دیداری که ۵ سال است منتظر آن هستیم و هنوز هم نوبت به ما نرسیده است.


این ولی دانش‌آموز شین‌آبادی ادامه داد: در تجمعی که داشتیم هیچ یک از مسئولان ارشد را ندیدیم اما خانمی را از نهاد ریاست جمهوری فرستادند تا با چند نفر از بچه‌ها صحبت کند و منتظریم که برای ما وقت ملاقاتی با رئیس جمهور تعیین کنند.


وی تصریح کرد: هیچ خواسته زیادی از مسئولان نداریم فقط فراهم شدن امکاناتی مجهز برای درمان دانش‌آموزان را می‌خواهیم چرا که جواب ندادن درمان‌هایی که تاکنون انجام شده بر روحیه بچه‌ها هم تأثیر گذار بوده و باعث تضعیف آن‌ شده است.


قدیمی: نیازی به اعزام شین آبادی ها به خارج از کشور نیست


طیب قدیمی معاون اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت در خصوص روند درمان دانش آموزان شین آبادی گفت: کمیته‌ای علمی در بیمارستان حضرت فاطمه (س) تهران با حضور مجرب‌ترین اساتید و جراحان درمان سوختگی و ترمیمی کشور تشکیل شد و تمام دختران شین آبادی مورد معاینه و ویزیت مجدد جراحی قرار گرفتند و نظر استادان ایرانی با نظرات استادان خارجی که در هفتمین کنگره سوختگی به ایران آمده و این دختران را معاینه کرده بودند، مطابقت داشت حتی می‌توان گفت نظرات استادان ایرانی بسیار جامع‌تر و کاملتر بود؛ چون تجربه بیشتری در مواجهه با بیماران سوختگی داشته‌اند.


وی افزود: در کمیته‌ای که به منظور بررسی وضعیت این بیماران تشکیل شد، ابعاد مختلف مداخلات جراحی و ترمیم سوختگی دانش آموزان شین آبادی مشخص شده‌است که با تامین برخی امکانات در زمینه جراحی در بیمارستان حضرت فاطمه (س)، اقدامات درمانی و جراحی آنها ادامه خواهد یافت و می‌توان گفت دیگر نیازی به اعزام آنها به خارج از کشور نیست.


این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که بارها و بارها مسئولان آموزش و پرورش و به ویژه وزارت بهداشت ادعای همکاری و فراموش نکردن دانش‌آموزان شین‌آبادی را مطرح کردند اما مشاهده حال و روز این دانش‌آموزان حالتی خلاف ادعای مسئولان را نشان می دهد و مهر تأییدی بر مغفول ماندن آنهاست.


با وجود این دادخواهی ها باز هم نهادهای مربوطه زیر بار کم کاری خود نمی‌روند و باید دید این تفاوت در حرف و عمل تا کجا پیش خواهد رفت و آیا دانش‌آموزانی که عاقبت بی تدبیری برخی مسئولان بودند راه چاره‌ای برای حفظ سلامتی خود پیدا می‌کنند هر چند بهترین سال‌های عمر آن و زیبایی چهره‌شان در نقاب بی‌مسئولیتی پوشیده شده است.


خارج از کشور کار ویژه‌ای براى دانش آموزان شین آبادى انجام نمى شود/ بیمارستان جدید تروما در منطقه ١٥ تهران راه اندازى مى شود


هاشمی با اشاره به اقدامات درمانی برای دانش آموزان شین آبادی گفت: پزشکان صلاح نمی دانند این افراد به خارج اعزام شوند.


سید حسن قاضى زاده هاشمى وزیربهداشت در حاشیه افتتاح بیمارستان شهید ستارى قرچک ورامین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران در خصوص درمان دختران شین آبادى گفت:براى این دانش آموزان حادثه Incident غمبارى پیش آمد و کارهاى بسیارى در امور درمانى براى آن‌ها انجام شده است.


وى ادامه داد: سوختگى عوارض بسیارى دارد و برخى از دختران شین آبادى تا ۵۰ نوبت جراحى شده اند و در ٢ دولت گذشته هزینه‌هاى این دانش آموزان را پرداخت کرده اند.


وزیر بهداشت اظهار کرد: برخى از دانش آموزان درخواست دارند تا درمان آن‌ها در خارج از کشور ادامه پیدا کند، اما پزشکان حاذق ایرانى صلاح نمى دانند که این دانش آموزان براى درمان به خارج کشور اعزام شوند زیرا درمان آنها در یک خدمت خلاصه نمى شود و در خارج از کشور کارى بیشتر از این انجام نمى شود.


درمان شین آبادی ها مستلزم اعتماد به پزشکان داخلی است


هاشمى با بیان اینکه ادامه درمان دانش آموزان شین آبادى مستلزم اعتماد آن‌ها به پزشکان ایرانى است، گفت:عمل جراحى پلاستیک براى بیماران به یک خدمت خلاصه نمى شود.


وى عنوان کرد: بنابر درخواست دانش آموزان شین آبادى پزشکانى را از خارج کشور به ایران آوردیم و این دانش آموزان را ویزیت کرد، در حالى که این کار خارج از روند عادى کار است.


وزیربهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت خارج از روال عادى در خدمت دانش آموزان شین آبادى است، گفت: باید بیمه از دختران شین آبادى حمایت کنند و آموزش و پرورش که متولى این دانش آموزان است باید به فکر این باشند که این دانش آموزان در حال بزرگ شدن هستند و باید براى اشتغال آن‌ها فکرى کند.


هاشمى گفت: وزارت بهداشت در کنار دختران شین آبادى است، این دانش آموزان باید به ما اعتماد کنند و وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه وظیفه دارند تا خدمات لازم را در اختیار این دختران قرار دهند.


خدمات درمانی در حاشیه تهران کمتر از شهرهای مرزی است


وزیر بهداشت با بیان اینکه شهرستان‌های ورامین، پیشوا و قرچک یکی از مناطق پر تراکم استان تهران است، گفت: در حاشیه شهر تهران شهرستان‌های زیادی داریم اما خدمات درمانی در این مناطق کمترین است و شاید باورتان نشود خدمات درمانی در حاشیه تهران از شهرهای مرزی کمتر است.


هاشمی با اشاره به میزان شاخص تخت بیمارستانی در ورامین و کل کشور تصریح کرد: در ورامین به ازای هر هزار نفر شاخص تخت بیمارستانی سه دهم بوده در حالی که متوسط این رقم در کشور ۱/۶ است و امروز خوشحالیم که با کمک ستاد فرمان اجرایی امام(ره) در راستای مسئولیت اجتماعی خود که کمک به مردم مناطق محروم است در ساخت بیمارستان ۳۵۰ تخت خوابی ورامین به کمک وزارت بهداشت آمده است.


وی بیان کرد: کار ساخت بیمارستان برکت شهید ستاری قرچک کمتر از دو سال پیش آغاز شد و امروز شاهد افتتاح آن هستیم.


وزیر بهداشت ادامه داد: امیدوارم قبل از پایان دولت دوازدهم بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی ورامین به بهره برداری برسد.


ساخت بیمارستان ۵۴۰ تخت خوابی در منطقه ۱۵ تهران


هاشمی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه جنوب و حاشیه شهر تهران بیمارستانی برای رسیدگی به بیماران ترومایی ندارد، گفت: سه روز پیش جلسه‌ای با رئیس بنیاد مستضعفان داشتم که بر اساس آن مقرر شد تا بیمارستانی ۵۴۰ تخت خوابی در منطقه ۱۵ تهران بسازیم که به مرکز تروما تبدیل خواهد شد و امیدوارم در دهه کرامت توافق نامه آن به امضا برسد.


وی ادامه داد: با افتتاح بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی در شرق و جنوب شرق تهران مرکز تروما یا ضربه خواهیم داشت هرچند که امیدوارم مردم در رانندگی رعایت احتیاط را داشته باشند و کمتر عصبانی شوند و گرفتار ترومای ناشی از نزاع باشند.


وزیر بهداشت اظهار کرد: بنیاد مستضعفان کارنامه خوبی در حوزه سلامت دارد و با راه اندازی این بیمارستان تروما که جایگزین بیمارستان مردم کم استحکام مردم خواهد شد؛ می‌توانیم به مردم بهتر خدمت‌رسانی کنیم.


8343721_438


اخبار اختصاصی سایت جوانان ایرانی را از دست ندهید:


جزئیات دستگیری مربی منحرف در شیراز + عکس قربانی


اولین عکس از ۲ جوانی که در درگیری با اشرار زاهدان به شهادت رسیدند


وحشت مردم اصفهان از صداهای انفجارهای مهیب / علت صداها مشخص نیست!


شکایت مهران مدیری به خاطر ادعای دریافت هدیه میلیاردی


اقدام عجیب عروس خانم با ساقدوش داماد / جشن بهم ریخت + تصویر


ناگفته‌های جذاب هکر پیج «عرب اسپورت» و «مریم رجوی» / ترامپ از هکرهای ایرانی می ترسد! + عکس


راز هولناک قتل دختر ۱۰ ساله بوشهری


بلای وحشتناکی که مار کبری بر سر عارف غفوری شعبده باز معروف ایرانی آورد + تصاویر


ماجرای فایل صوتی غیراخلاقی نماینده مجلس با یک زن !


تجاوز وحشیانه خواننده پاپ به دختر تهرانی در دربند + تصاویر و جزئیات دستگیری


تجاوز ابوبکر بغدادی به مردان زندانی /  دختر امریکایی از تجاوز وحشیانه گفت


در پارتی شبانه گنده لات های مازندران چه گذشت؟! + جزییات